Uctění památky automobilového závodníka Bedřicha Soffera

Tvarožná, 9. září 2018 – Sraz historických vozidel

13.00 – příjezd historických vozidel a motocyklů (Tvarožná, náves)
13.30 – zahájení, připomínka osobnosti Bedřicha Soffera, křest publikací Františka Kopeckého – Těžké roky Velké války, Václav Kosmák
14.30 – vzpomínková jízda obcí, položení věnce k pomníku Bedřicha Soffera (silnice č. 430, křižovatka se silnicí Tvarožná – Blažovice)

Na paměť Bedřicha Soffera (*8.7.1898   +5.9.1928)

Bedřich Soffer sloužil v Rakousko – uherské armádě ve Velké válce u 2. automobilního praporu. V Itálii se pak přihlásil do vznikající československé legie. Po válce si v Brně už jako nadporučík v.v. založil soukromou autoškolu. Byl nadšeným všestranným sportovcem, což dokládá i členství v lehkoatletickém klubu Moravská Slavie, kde skákal o tyči. Od roku 1925 se začal objevovat na závodních tratích se soukromým cyclecarem Sénéchal. S tímto francouzským vozem ve své kategorii vyhrával snad všechny závody. Od roku 1926 už střídavě jezdil i jako tovární jezdec Zbrojovky Brno a v letech 1927 a 1928 se pravidelně umísťoval na motoristických akcích na předních místech se zetkou. Rekord v kategorii závodních vozů vytvořil například při jízdě do vrchu Brno – Soběšice už v roce 1927 a v roce 1928 jej ještě výrazně vylepšil. Osudným mu bylo testování výkonného dvoudobého šestiválce Z2  se dvěma kompresory, s nímž se chystal na traťový rekord i na nadcházející Ecce Homo ve Šternberku. Dne 5. září 1928 na státní silnici Brno – Olomouc vyjel při vysoké rychlosti ze silnice a s vozem se u odbočky na Tvarožnou několikrát převrátil, vypadl z vozu a rozbil si nešťastně hlavu o kámen.

O rok později byl na křižovatce u Tvarožné, jako upomínka této tragické události, odhalen pomník vybudovaný Čs. automobilovým klubem pro Moravu a Slezsko (ČAMS).  V roce 2004 byl pomník s přispěním obce Tvarožná zrekonstruován a čas od času se u něj schází příznivci brněnské značky Z. Nejinak tomu bylo i letos, když uplynulo od této dosud ne úplně vyjasněné havárie devadesát let! U pomníku se sjelo na dvacet veteránů, přičemž polovinu z nich tvořily automobily vyrobené ve Zbrojovce Brno. Pietní akci zahájil položením věnce místostarosta Tvarožné Pavel Šťastný. Za Auto Z klub Brno pak položil věnec Jiří Hemzal a za obnovený ČAMS Jiří Kohlíček.